Letošní sklizeň bude lepší než loni, odhadují vinaři

Letošní sklizeň hroznů bude podle prvních odhadů vinařů lepší než loňská. Platí to i přes jarní mrazy, které zasáhly vinice na jižní Moravě. Svaz vinařů odhaduje, že vinaři letos sklidí hrozny, z kterých udělají 580 000 hektolitrů vína, což je o 15 000 hl více než loni. Odpovídá to desetiletému průměru při sklizni zhruba 5,2 tuny z hektaru. Uvedl to výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček. Podle něj je nyní sklizeno asi 30 procent vinohradů. 

Vinaři už mají sklizené odrůdy na Svatomartinské víno, nyní se sklízí odrůdy Sauvignon a Chardonnay. Nedostatečná je kapacita sklepů, průměrné odrůdy z hlediska zrání jsou již ve sklizňové kvalitě a je možné je sklízet všechny. Sklizeň nyní trochu zbrzdil sobotní, nedělní, úterní a středeční déšť. Není to však nic kritického. Jak z hlediska praskání, tak z hlediska plísně šedé, řekl Půček.

Z pohledu množství to vypadá lépe, než jaký byl odhad v srpnu. Zářijová voda pomohla hroznům a naštěstí byla rozložená a nepřišla najednou. Vliv mrazů znát je, ale obecně se dá říci, že i když byly odhady škod větší po jarních mrazech než v roce 2016, tak réva zregenerovala lépe v tomto roce, konstatoval Půček.

Letos vinaři odhadovali škody přes miliardu korun a měly být ještě větší než v loňském roce. Mrazy letos zasáhly vinice nejdříve 21. dubna a pak ještě 10. května. Vzhledem k tomu, že réva už rašila, byly květnové mrazy více zničující.

Zdroj: www.zemedelec.cz